۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه ۲۸ مخزن نفتی اختصاص می یابد

0
12

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت نفت، «احمد محمدی» درباره سازوکار اجرای قراردادهای نگهداشت و افزایش تولید، افزود: تاکنون ۶ مناقصه به ارزش چهار هزار میلیارد تومان نهایی شده است که اجرایی شدن آنها تحولی عظیم را از نظر اشتغال و تقویت زیرساخت‎ها در کشور به وجود خواهد آورد.
این مسوول صنعت نفت گفت: شرکت «اویک» برنده مناقصه بسته میدان منصوری (آسماری) به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان شده است.
محمدی اضافه کرد: برندگان پنج مناقصه دیگر در مجموع به ارزش ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای مخزن‎های نفتی «رامشیر»، «گچساران خامی»، «لالی آسماری»، «کبود» و «نرگسی» نیز به ترتیب شرکت‎های اویک، ملی حفاری ایران، پتروگوهر فراساحل کیش، حفاری و اکتشاف انرژی‌گستر پارس و حفاری دانا هستند.
وی گفت: یک طرح جامع و یکپارچه به صورت یکجا به پیمانکار واگذار و همه اقدام‎ها با مسئولیت اجرایی و آورده مالی پیمانکار عملیاتی می‎شود؛ در واقع، با تکمیل هر بخش، نسبت به پرداخت هزینه اقدام خواهد شد.
محمدی با بیان این‎که نظارت بر روند کمی و کیفی کار بر عهده کارفرما خواهد بود، گفت: هیچ‎گونه مسئولیتی برای کارفرما در قبال تامین کالا و مواردی از این دست نخواهد بود و از صفر تا صد عملیات بر عهده پیمانکار است.
این مقام مسئول ادامه داد: کارفرما به لحاظ فنی و عملیاتی بر روند اجرای کار نظارت کرده و گزارش پیشرفت هر پروژه را از پیمانکار طرف قرارداد دریافت می‎کند.
مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب با بیان این‎که سه درصد از مبلغ قرارداد برای تجهیز کارگاه و هفت درصد برای تامین و ساخت کالا و تجهیزات به پیمانکاران پرداخت خواهد شد، اظهار کرد: انتظار می‎رود تا اوایل سال آینده این ۶ بسته عملیاتی شود.
وی با اشاره به این‎که برای هر دکل بیش‎ از ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد، گفت: صدها نفر در دیگر پروژه‎ها اعم از احداث محوطه کارگاه، ساخت تاسیسات و احداث خطوط لوله به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کارگرفته می‎شوند.
به گفته محمدی، کارفرما متعهد شده که چهار درصد ارزش هر قرارداد را برای طرح‎های اولویت‎دار مسئولیت اجتماعی منطقه از جمله مقابله با ریزگردها، تقویت زیرساخت‎ها و آموزش هزینه کند.

**حمایت از سازندگان داخلی
وی به حمایت از سازندگان داخلی اشاره کرد و افزود: نگرش مثبت پیمانکاران به ساخت و تامین کالای داخلی به شرط دارا بودن کیفیت، تا حد زیادی خیال ما را نسبت به حمایت از تولیدکنندگان داخلی آسوده کرده است و امیدوارم بتوانیم همه نیازمندی های پیمانکاران را در داخل کشور تامین و صنعت نفت را به صورت کامل از کالای خارجی بی‎نیاز کنیم.
محمدی اظهار کرد: در قراردادهای توسعه و نگهداشت تولید به پیمانکاران اجازه داده شده است به شرط تامین مالی با تعهد کامل، هر یک از بسته‌های قراردادی ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری را بدون مناقصه و پس از تائید صلاحیت اجرایی، انتخاب و قرارداد اجرای آن را امضا کنند.
به گزارش ایرنا، «حبیب الله بیطرف» معاون سابق مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت پیش از این، از تعریف ۳۰ پروژه به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار در بخش نگهداشت و افزایش تولید نفت خبر داده و گفته بود: این پروژه ها در سطح های مختلف قراردادی ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار واگذار خواهند شد.
با دستور وزیر نفت، دستکم ۸۰ درصد اقلام و تجهیزات پروژه‌های نگهداشت و افزایش تولید نفت باید از داخل تامین شود.
اقتصام**۲۰۲۲**۹۱۸۹

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید