دومین تغییر انقلابی کنکور ۹۸ طی چندماه!

0
33

کنکور ۹۸ که چندماه پیشتر با یک تصمیم دو شقه شده بود، حالا تغییر چشمگیر دیگری به خود دیده که نتیجه آن ابهام آفرینی شدید میان داوطلبان است.

به گزارش «تابناک»، نخستین تغییر اواخر شهریورماه امسال اعلام شد و بر اساس آن، داوطلبان پرشمار ورود به دانشگاه‌ها دریافتند که کنکور ۹۸ دو شاخه شده و قرار است دو مجموعه سوال جداگانه برای نظام آموزشی قدیم و جدید طراحی شده و در اختیار داوطلبان قرار گیرد.

تمهیدی که در پی حضور فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید (۶-۳-۳) در کنکور به کار گرفته خواهد شد و آن گونه که تصمیم گرفته شده، در سال ۹۹ نیز اعمال خواهد شد و احتمالا پس از آن از دستور کار خارج می‌شود تا کنکور به حالت قبل بازگردد و تنها مبنا برای تهیه سوال و سنجش متقاضیان، نظام آموزشی جدید باشد.

تصمیمی که اگرچه اتخاذ آن ناگزیر به نظر می‌رسد، اما در عین حال ابهام آفرین نیز هست چراکه معلوم نیست در نتیجه طراحی دو سری سوال، آیا مساوات رعایت خواهد شد یا گروهی از داوطلبان شانس بیشتری به نسبت گروه دیگر برای قبولی خواهند یافت و کنکور با حاشیه‌هایی همراه خواهد شد.

شرایطی که با توجه به تصمیمات روز گذشته در مجلس، پیچیده‌تر هم شده است چراکه بر اساس مصوبه مسئولان، قرار است ۸۵ درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها از دایره کنکور خارج شده و این آزمون پرحاشیه استرس زا، تنها برای پرکردن ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به کار گرفته شود. یعنی برگزاری کنکور با دو نوع سوال برای تعیین پذیرفته شدگان برخی رشته‌های خاص.

وضعیتی که دورنمای برگزاری خاص‌ترین کنکور همه ادوار در کشورمان را می‌دهد. کنکوری که احتمالا شمار زیادی از داوطلبان در آن حضور به هم خواهند رساند تا شانس شان را برای قبولی در رشته‌های پرتقاضا‌تر دانشگاه‌ها بیازمایند و در نتیجه، رقابت برای رسیدن به صندلی‌های دانشگاه در آن شدیدتر از همیشه خواهد بود و در اوج این رقابت، مساله دو نوع سوال هم خودنمایی می‌کند.

تغییرات انقلاب گونه‌ای که طی چندماه در کنکور رقم خورده اند و حکایت از جزم شدن عزم مسئولان برای حل این مساله پس از سال‌ها دارند. تغییراتی که به یکباره در دستور کار قرار گرفته‌اند و احتمالا سردرگمی شمار زیادی از داوطلبان را به دنبال خواهند داشت. داوطلبانی که بسیاری شان ماه هاست مهیای حضور در کنکور می‌شوند و ممکن است کنار آمدن با این دست تغییرات برایشان ساده نباشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید