آغاز شمارش پرندگان آبزی و کنار آبزی کهگیلویه وبویراحمد

0
5

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  ،برنامه سرشماری پرندگان آبزی ,کنار آبزی و مهاجر کهگیلویه وبویراحمد همزمان یا آغاز برنامه سرشماری جهانی پرندگان آبزی و کنار آبزی کشور در استان آغاز شد. 

محسن جعفری نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد در این خصوص گفت:  این اقدام در راستای سرشماری از پرندگان , همه ساله به منظور بررسی روند تغییرات جمعیت گونه ها در سطح استان بخصوص حاشیه رودخانه ها توسط کارشناسان این اداره کل انجام می گیرد.

وی افزود:  نتایج حاصله به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود و بر اساس تحلیل های این نتایج , وضعیت حفاظت , حمایت و همچنین برای رده بندی حفاظتی این گونه ها مورد بررسی قرار می گیرد. 

جعفری نژاد اظهار داشت : پرندگان بومی و مهاجر همه ساله به سواحل رودخانه های استان مهاجرت می کنند و تا وقتی که شرایط اقلیمی مساعد باشد در این سواحل باقی می مانند. 

وی در ادامه افزود: سواحل منابع آبی استان کهگیلویه وبویراحمد مکانی مناسب و مساعد برای زیست و بازتوانی پرندگان است که به علت خشکسالی های اخیر تعداد پرندگان مهاجر کاهش یافته بود ولی امسال پیش بینی می شود بدلیل فراوانی بارش ها این تعداد پرندگان با افزایش مواجه باشند. 

جعفری نژاد روش شمارش را مشاهده مستقیم با استفاده از دوربین و تلسکوب بیان کرد و گفت: منابع آبی استان اعم از رودخانه ,برم دریاچه پشت سد از تاریخ ۲۱ دی ماه ۹۷ طی ۴ روزدرقالب ۲  اکیپ نیرو متشکله ازکارشناس و محیط بان با استفاده از دوربین و تلسکوب شمارش می شوند.

وی گفت :در این سرشماری ضمن پایش منابع آبی ,سلامتی پرندگان نیز مورد بررسی و دقت قرار می گیرد.

غ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید