برداشت گاز از سکوهای دریایی فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی آغاز شد

0
6

به گزارش شنبه ایرنا، برداشت گاز از چاه های دریایی برای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی و تولید حداکثری در فصل زمستان افزایش یافته است.
راه اندازی فازهای مختلف پارس جنوبی پس از استقرار دولت یازدهم جزو اولویت های اصلی وزارت نفت قرار گرفت و تولید از آن با رشد حدود ۲ برابری نسبت به سال ۱۳۹۲، اکنون به حدود ۶۰۰ میلیون مترمعکب در روز رسیده است.
امروز (شنبه) مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی اعلام کرد: برداشت گاز از یک سکو در این فازها از نوزدهم دی (چهارشنبه) آغاز شده است.
به نوشته تارنمای وزارت نفت، فرهاد ایزدجو با اشاره به تولیدی شدن سکوی ٢٢ این طرح اعلام کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام شده برای شتاب در تامین بخشی از سوخت زمستانی کشور، همه مراحل اتصال خطوط لوله دریایی به سکو و راه‌اندازی سکوی ٢٢ پارس جنوبی در دریا از سوی متخصصان ایرانی انجام و رکورد زمانی راه‌اندازی سکوهای پارس جنوبی شکسته شد.
هم‌اکنون منابع گازی این سکو پس از استحصال از چاه‌های تولیدی برای فرآوری و جداسازی ترکیبات گازی از طریق یک رشته خط لوله ٣٢ اینچ به طول ١١٠ کیلومتر به پالایشگاه خشکی ارسال می‌شود.
به گفته ایزدجو، سکوی ٢٢ نخستین سکوی اصلی طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی است که پس از پایان عملیات نصب و راه‌اندازی در دریا به مرحله تولید رسیده است.
مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی، تولیدی شدن یکی دیگر از سکوهای پارس جنوبی را دستاوردی ارزشمند توصیف کرد و گفت: تولیدات سکوی ٢٢ طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢۴، روزانه ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب گاز به حجم تولید کنونی پارس جنوبی افزوده است.
با بهره‌برداری کامل از چهار سکوی بخش فراساحل فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی، از هر سکو روزانه ١۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب گاز ترش غنی برداشت می‌شود.
طرح توسعه فازهای ٢۴-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.
به گزارش ایرنا، منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ ترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می شود.
در بخش ایرانی این میدان، ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی ذخیره شده است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.
تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال ۱۳٩٢، نزدیک به ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که این میزان با بهره برداری از ١١ بخش جدید پارس جنوبی به حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

اقتصام*۲۰۲۲*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید