سالانه ۷۳۰ میلیون سفر در تهران با مترو انجام می شود

0
9

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان شهرداری ها و دهیاری هاکشور،‌ مهدی جمالی نژاد که در آیین به زمین زده شدن کلنگ مترو اسلامشهر سخن می گفت، افزود: ۲۹۵ کیلومتر خطوط حمل و نقل ریلی در تهران و چهار کلانشهر مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در عرصه مدیریت شهری است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر۱۰۶ کیلومتر خطوط مترو در پایتخت در حال ساخت است که پیش بینی می شود در صورت اتمام تا پایان طرح که سال ۱۴۰۲ است، منجر به افزایش تعداد ۵۱۳ میلیون سفر در سال خواهد شد که در نتیجه پیش بینی می شود تعداد کل سفرهای سالانه مترویی در پایتخت در پایان طرح به هزار و ۲۴۳ میلیون سفر افزایش یابد.
جمالی نژاد افزود: پیش بینی می شود در صورت بهره برداری از ۲۸۹ کیلومتر خط مترویی در دست ساخت در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۰۲ جمع خطوط مترویی در دست بهره برداری به ۵۸۴ کیلومتر افزایش یابد و تعداد سفرهای سالیانه از طریق مترو به ۲ هزار و ۳۳۷ میلیون سفر برسد.
وی با اشاره به اینکه نظام شهری ما بیمار و توسعه شهری ما نامتوازن است، گفت: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از آنجا به سمت کلان شهرها باعث نبود توازن شده و این پدیده باعث بروز برخی مشکلات در شهرهای حاشیه ای کلان شهرها و پایتخت نظیر اسلام شهر شده است.
وی افزود: سندروم کلان‌شهری از مشکلات مهاجرپذیری شهرهای بزرگ است که به صورت آهن‌ربایی جمعیت شهرهای کوچک را جذب می‌کند و تهران به عنوان یکی از بزرگترین کلان‌شهرهای دنیا از مشکلات این چنینی بی‌نصیب نبوده و اگر با این شیب تند مهاجرت شهروندان از شهرهای کوچک به کلانشهرها روبه‌رو باشیم، در آینده نه چندان دور روستاها و شهرهای کوچک خالی از سکنه می‌شوند و ضرورت دارد که تمام مسئولان در دولت و مجلس به ابعاد مختلف این مباحث به طور ویژه توجه کنند.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه در این راستا برنامه ریزی برای ایجاد یک نظام حمل و نقلی سریع از عواملی است که می تواند بخش هایی از مشکلات را رفع کند، گفت: یکی از مهمترین موضوعات در حوزه حمل و نقل ریلی، اتصال خطوط مترویی درون شهری و حومه ای به لحاظ اهمیت و جابجایی سفرهای روزانه بین شهر مادر و شهرهای اقماری و حومه ای است.
وی با اشاره به اینکه اتصال خطوط حومه ای با شبکه حمل و نقل عمومی شهر به لحاظ کاهش ترافیک جاده ها، ‌کاهش تصادفات و افزایش حجم سفرهای بین شهر مادر و شهرهای حومه ای و کاهش آلودگی هوای کلان شهرها موثر است، ابراز امیدواری کرد که با همکاری و هم فکری تمام مسئولان در مجلس شورای اسلامی، دولت، وزارت کشور، استانداری تهران و شهرداری و شورای شهرو فرمانداری اسلام شهر و قرارگاه خاتم الانبیا، احداث خط مترو و اتصال شهرستان اسلامشهر به مجموعه مترو تهران که از مهمترین مطالبات مردم این شهر بوده است، در زمان مقرر افتتاح شود.
جمالی نژاد تصریح کرد: تجربه به ما نشان داده که همدلی، همگرایی و هم افزایی مسئولان، نوید عمران، آبادانی، توسعه و روزهای خوب شهر و شهروندان در آینده را می دهد و ما در وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور آماده همه گونه همکاری، همفکری و کمک به پیشرفت پروژه متروی اسلام شهر هستیم.

* راه اندازی نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین با بیان اینکه طی چهل سالی که از عمر انقلاب می گذرد، اقدامات و فعالیت های خوبی در عرصه مدیریت شهری و روستایی توسط شهردای ها و دهیاری ها انجام شده است، گفت: دستاوردهای عمده شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور طی چهل سالی که از عمر انقلاب می گذرد، در قالب نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی در روزهای اول تا سوم اسفندماه امسال در بندعباس به نمایش گذاشته می شود.
وی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی در خصوص دستاوردهای عمده در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این نمایشگاه فرصتی است که شهرداری های سراسر کشور ظرفیت ها، قابلیت ها و پروژه های ۴۰ ساله خود و طرح ها و برنامه های آتی را که قرار است اجرا شود، به نمایش عمومی بگذارند.
این آیین با حضور محمدرضا عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران و جمعی از نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، استاندار تهران، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا و جمعی از مسئولان استان و اسلام شهر برگزار شد.
پروژه مترو اسلامشهر، که مجری آن شهرداری این شهر است، در امتداد خط ۳ مترو تهران راه‌اندازی می‌شود و طول آن ۱۵ کیلومتر است و ۵ ایستگاه برای آن درنظرگرفته شده و عملیات فاز نخست آن از ایستگاه آزادگان متروی تهران آغاز می‌شود.
اجتمام*۲۱۸۱*۱۸۳۴

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید