مالزی یک گام به انتخاب پادشاه جدید نزدیک شد

0
11

سلطان آتی یکی از ایالت‌های مرکزی مالزی، احتمالا به عنوان پادشاه آتی این کشور جنوب شرق آسیا منصوب خواهد شد.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که سلطان محمد پنجم با گذشت دو سال از مدت پادشاهی خود از مقامش کناره‌گیری کرد که اقدامی نادر در تاریخ مالزی به شمار می‌رود، کنفرانس حکام مالزی تعیین پادشاه جدید از میان ۹ حاکم ایالتی را به ۲۴ ژانویه( ۴ بهمن)موکول کرده است.

براساس ترتیبات گذشته، “سلطان احمد شاه” ۸۸ ساله ایالت پاهانگ مالزی، پادشاه آتی مالزی می‌شد اما او به شدت بیمار است. کاخ پاهانگ امروز (شنبه) اعلام کرد، “تنگکو عبدالله” ۵۹ ساله که اکنون نایب‌السلطنه سلطان پاهانگ است، سه‌شنبه جانشین سلطان احمد شاه می‌شود. به گفته یکی از اعضای شورای سلطنتی پاهانگ، از آنجاییکه سلطان احمد شاه قادر به انجام وظایف و مسوولیت‌هایش نیست، تنگکو عبدالله جایگزین او می‌شود.

چنانچه سلطان احمد شاه از قدرت کناره‌گیری نکند، به علت وخامت حال جسمانی بعید است که بتواند به عنوان پادشاه آتی مالزی انتخاب شود. در آن صورت، پادشاهی به ایالت جوهور در جنوب مالزی می‌رسد. مساله جانشینی تا پیش از ۲۴ ژانویه تایید نخواهد شد. دست‌کم پنج تن از حاکمان ۹ ایالت باید از تنگکو عبدالله حمایت کنند.

سیستم پادشاهی مالزی تنها سیستمی به این سبک در جهان است که پادشاه از میان خانواده سلاطین ۹ ایالت مالزی بطور دوره‌ای و برای مدت ۵ سال انتخاب می‌شود.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید