افتتاح بزرگترین مرکز تحقیقات و آموزش ماشین آلات برنج کشور در آستارا

0
5

همزمان با نهمین روز از دهه مبارک فجر، بزرگترین مرکز تحقیقات و آموزش ماشین آلات کشور در آستارا افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، حسن رستم زاد، فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در جریان افتتاح این پروژه، ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اظهار کرد: حمایت از نخبگان، متخصصین، و نیروهای توانمند داخلی که پروژه‌های بزرگ را در سطح کشور انجام می‌دهند، از مهم‌ترین دغدغه‌هاست.

وی با بیان این‌که تولید داخلی و توقف وابستگی به خارج از مهم‌ترین لازمه‌های کشور ماست، ادامه داد: پروژه‌ای که امروز به بهره برداری رسید، بسیار ارزشمند و در منطقه کم نظیر است.

رستم زاد ضمن تأکید بر این‌که ادارات متولی باید از این‌گونه طرح‌ها حمایت کنند، افزود: کارخانه‌ای که بنا شده است، می‌تواند وابستگی ما را به کشورهای صاحب فناوری کارخانه‌های برنجکوبی، قطع کند.

وی جلوگیری از خروج ارز را یکی دیگر از دستاوردهای این اقدام مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم تا رفع موانع و مشکلات این پروژه‌ها را از طریق وزارتخانه‌های مربوطه پیگیری کنیم.

هدف گذاری استقلال در تولید ماشین آلات برنج

محسن آهنی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا، در آئین افتتاح این پروژه، تصریح کرد: طی برنامه ریزی‌های انجام شده در ۲۵ سال گذشته، در بخش ماشین آلات گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و هم اکنون استقلال در بخش ماشین آلات برنج را هدف گذاری کرده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که ۱۰۰ درصد طراحی، تولید و راه‌اندازی ماشین آلات توسط مهندسان ایرانی در این کارخانه بومی سازی شده است، افزود: در همین راستا و در این نقطه صفر مرزی، توان خودمان را نشان داده‌ایم.

آهنی با بیان این‌که برای ایجاد مرکز تحقیقات و آموزش ماشین آلات کارخانه، ۲۰ میلیارد ریال بدون احتساب هزینه سوله و ملک، هزینه شده است، اضافه کرد: این کارخانه‌ها توان تولید ۴ الی ۵ تن برنج در هر ساعت را دارند.

وی با اشاره به این‌که در کنار تولید ماشین آلات، مرکز آموزش هم با کسب مجوز از کشور سوئیس راه اندازی شده است، توضیح داد: دورنمایی توسط شرکت در فاز اول تعریف شده است تا بتوان با فروش ۱۰ هزار ساعت ماشین، برای ۱۰ نفر شغل ایجاد شود.

تحول اقتصادی با تکمیل پایانه غلات منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

فرماندار بندر مرزی آستارا گفت: با بهره برداری از پایانه غلات منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، شاهد تحول اقتصادی عظیم در منطقه خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، حسن رستم زاد در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا و بررسی میزان پیشرفت پروژه‌های قابل اجرا در این منطقه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بخش خصوصی و شرکای بین المللی آنها سرمایه گذاری بزرگی را در پایانه غلات منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا آغاز کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که میزان پیشرفت پروژه‌ها در این منطقه قابل توجه است، ادامه داد: در حال حاضر عملیات شمع کوبی سومین پست اسکله این بندر به طول ۷۵ متر به اتمام رسیده است و در آینده‌ای نزدیک، عملیات عرشه گذاری آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که عملیات احداث یک انبار هزار تنی با ۴ سیلوی ۴ هزار تنی در حال انجام است، توضیح داد: با افزایش تعداد سیلوها به رقم هشت، ظرفیت نگهداری گندم در این منطقه به ۳۲ هزار تن افزایش می‌یابد.

رستم زاد در بخش دیگر سخنان خود از تکمیل ساختمان ۴ طبقه اداری این بندر توسط بخش خصوصی سخن گفت و تصریح کرد: جرثقیل مکنده غلات که از کشور آلمان خریداری شده، در این پایانه نصب شده است.

وی با بیان این‌که در تلاش هستیم تا مشکلات موجود از قبیل لایروبی دهانه اسکله و اتصال فیبرنوری گمرک منطقه ویژه مرتفع شود، اضافه کرد: فواید تکمیل این پایانه، نقش بسزایی در زمینه ایجاد اشتغال‌، حمل و نقل و ترانزیت و توسعه اقتصادی منطقه دارد.

فرماندار آستارا در پایان تصریح کرد: در حال حاضر بندر آستارا با در اختیار داشتن ۲۰۵ متر اسکله، فعال است و پیش‌بینی می‌شود، اتصال این بندر به شبکه ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران و هم‌چنین راه آهن جمهوری آذربایجان، نقش و جایگاه این بندر را به عنوان یک نقطه کانونی در شمال غرب ایران از سایر بنادر شمالی کشورمان متمایز سازد و آن را به معبری جدید برای دو کریدور مهم بین المللی موسوم به “جاده ابریشم” و” شمال – جنوب (نوستراک) ” تبدیل کند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید