سیل ۴۶ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

0
12

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی روز پنجشنبه اظهار داشت: این خسارت ۷۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.
وی ادامه داد: ۳۴ درصد به استان گلستان،۱۳ درصد خوزستان،۱۲ درصد مازندران،۱۱ درصد لرستان،۶ درصد فارس و ۲۴ درصد باقیمانده به ۱۱ استان کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمهال و بختیاری، اصفهان، همدان، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کردستان و تهران خسارت وارد شده است.
به گفته موسوی، سیل اخیر ۴۹ درصد به زیربخش زراعت، ۲۲ درصد به زیربخش آب، خاک و امور زیربنایی، ۱۶ درصد به زیربخش باغبانی و ۱۳ درصد به زیربخش دام و طیور و آبزیان خسارت وارد کرده است.
وی به اعزام ۱۴۰۰ نیروی کارشناس، ترویجی و خدماتی سازمان های جهاد کشاورزی برای کمک به اجرای برنامه های ستاد مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه ها لایروبی و انسداد خروجی ۴۰ دهنه زهکش و ۳۰۰ مورد مزارع آبزی پروری و کانال های آبرسانی کشاورزی رفع شد.
موسوی افزود: همچنین در این مدت، ۱۶۰ کیلومتر سیل بند،۵۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۱۰ کیلومتر شبکه برق چاه های کشاورزی مرمت شدند.
وی بازکردن دو دهانه پل، ترمیم ۶ دهانه انهار و لوله گذاری جهت خروج آب از اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی را از دیگر اقدامات مقابله با سیل برشمرد و گفت: در سیل اخیر، ۳۰ هزار تن نهاده های دامی، ۱۰ تن بذر، ۱۰ هزار کیلوگرم گوشت، ۳۲۰ هزار کیلوگرم آرد، ۳ هزار کیلوگرم تخم مرغ، ۶ هزار پرس غذای گرم، ۱۵۰ تخته چادر استقرار دام و ۷ دستگاه نانوایی سیار تأمین و توزیع شده است.
موسوی با اشاره به جابجایی خانوارهای عشایری در معرض خطر سیل و تجهیز انبارها و مهمانسراها به منظور اسکان مسافران سیل زده، یادآور شد: ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح ۱۰۵ روستا و مناطق عشایری جابجا شده و اسکان موقت یافتند.
وی بازدید، ارزیابی و ایمن سازی چاه ها، قنوات، سیل بندها، تاسیسات آبی، دریچه های تنظیم آب، کانال های آبیاری و سدهای خاکی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای با مقابله سیل اخیر عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، بارندگی ها و سیل اخیر، همه استان های کشور را درگیر کرد، اما مشکلات در ۶ استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد جدی تر بود و به تاسیسات و زیرساخت ها و بخش کشاورزی این مناطق آسیب بسیاری وارد کرد.
اقتصام **۱۰۷۰*۱۸۳۴

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید