گروه ۲۰ به مقابله با دلایل تنش های تجاری مجاب می شود

0
6

به گزارش خبرگزاری رویترز از بخارست، قرار است وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی گروه ۲۰ در روزهای ۱۱ و ۱۲ آوریل (۲۲ و ۲۳ فروردین) در واشنگتن تشکیل جلسه دهند و چالش های اصلی پیش روی اقتصاد جهانی را به بحث و تبادل نظر گذارند.
در سند مشترکی که روز شنبه موردتوافق وزرای دارایی اتحادیه اروپا قرار گرفت، آمده است که تنش های تجاری موجود، رشد و توسعه را به خطر انداخته و از اینرو، منشا نگرانی است.
براساس این گزارش، آمریکا و چین درگیر مذاکرات فشرده ای برای پایان دادن به جنگی تجاری طولانی مدتی هستند که بازارهای جهانی را متزلزل کرده است.
امید به دستیابی به توافق بین آمریکا و چین در پی خوش بینی دو طرف پس از مذاکرات هفته گذشته در پکن، افزایش یافته است.
صندوق بین المللی پول در گزارش چشم اندازی اقتصاد جهانی که این هفته منتشر شد، اعلام کرد که تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین ممکن است رشد اقتصادی ایالات متحده را به میزان ۰.۶ درصد و رشد اقتصادی چین را به میزان ۱.۵ درصد کاهش دهد.
در همین حال، در سند اتحادیه اروپا آمده است: جامعه بین المللی باید با دلایل اصلی تنش های تجاری مقابله کند و این کار را با فراهم کردن زمینه تجارت آزاد کالا و خدمات، سرمایه گذاری و حق مالکیت فکری، انجام دهد.
اتحادیه اروپا همچنین در این سند، تعهد خود به باز نگه داشتن اقتصاد جهانی برای حمایت از سیستم تجاری چند جانبه ای با سازمان تجارت جهانی و حفظ همکاری اقتصادی در سطح بین المللی را مورد تاکید قرار داد.
آمریکا همچنین در حال مذاکره با اتحادیه اروپا در مورد توافقی تجاری است. این مذاکرات پس از اعمال تعرفه های آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا و تهدید واشنگتن به وضع تعرفه بر خودروهای اروپایی، برنامه ریزی شد.
واشنگتن نسبت به عملکرد سازمان تجارت جهانی تردیدهایی دارد و معتقد است که این نهاد قادر به مقابله با چالش های تجاری دنیای امروزی و موضوعاتی چون سرقت مالکیت فکری نیست.
ازسویی، اتحادیه اروپا بر این باور است که سازمان تجارت جهانی، بهترین نهاد برای برخورد با مناقشات تجاری است، اما باید اصلاح شود تا نگرانی های آمریکا و اتحادیه مزبور را مورد توجه قرار دهد.
شبک**اروپام**۹۱۰۹**۱۳۹۲

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید