استاندار لرستان: دولت مصمم به جبران خسارت سیلزدگان است

0
5

سید موسی خادمی روز شنبه در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده شهرستان چگنی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به دنبال بروز سیل ویرانگر که با عنایت خدا مردم جان سالم بردند اما دارایی های آنها به صورت کامل در خیلی از مناطق از بین رفته است، بازسازی منازل و تجهیز لوازم زندگی مردم سیلزده در اولویت قرار گرفته است.
به گفته وی در برخی از مناطق لرستان دارایی مردم که در یک لحظه از بین رفته همچنین زیرساخت های شهری و روستایی نیز تخریب شده است.
وی ادامه داد: این حجم از آب بی سابقه بود، کار خداوند است اما بخشی از آن هم ما باید بهتر انجام می دادیم و از قبل نباید نزدیک رودخانه ها خانه می ساختیم، کانال ها را بزرگتر ایجاد می کردیم اما حجم بالایی داشت که خسارات بالایی برجا گذاشت.
خادمی اضافه کرد: تا فردا یکشنبه میزان خسارت برای جبران به دولت اعلام می شود.
وی با بیان اینکه اولویت دولت بر بازسازی منازل و تجهیز وسابل زندگی مردم است تصریح کرد:همچنین با توجه به اهدای ۱۰هزار وسایل زندگی از سوی مقام معظم رهبری و اینکه برخی منازل بیمه بودند و کمک های بلاعوض دولت بتوانیم بخش بزرگی از زندگی مردم سیلزده را تجهیز کنیم.
در اثر سیل روز دوشنبه ۱۲ فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از ۱۲ فروردین ۲۴ ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات ۱۳ فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد – پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون ۱۵ نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.
۱۷۲۱۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید