تظاهرکنندگان در بلگراد خواهان برکناری رییس جمهوری شدند

0
15

به گزارش ایرنا، این تظاهرات شامگاه شنبه با تجمع در مقابل ساختمان دولت صربستان در بلگراد آغاز و جمعی از دانشجویان دانشگاه های صربستان نیز پس از پیاده روی از چندین خیابان در بلگراد به تجمع تظاهرکنندگان پیوستند.
سخنرانان تظاهرات ضددولتی به نبود آزادی رسانه ای در کشور و معضلات اقتصادی و رفاهی اشاره کردند و خواستار بهبود وضعیت اقتصادی شدند تا دانشجویان پس از اتمام تحصیلات، کشور را برای یافتن شغل ترک نکنند.
‘اولیور توشکوویچ’ از اساتید دانشگاه های صربستان در جمع تظاهرکنندگان به مشکلات دانشگاهی و دانشجویان اشاره کرد و گفت: دولت اعتبار و استقلال دانشگاه ها را کاهش و قوانین مربوط به آموزش عالی را تغییر می دهد.
تظاهرکنندگان همچنین در پایان تظاهرات ضددولتی خود خواستار استعفای ‘نبویشا ستفانوویچ’ وزیر کشور ، ‘دراگان بویوشویچ’ مدیر رادیو و تلویزیون دولتی و ‘نناد ستفانوویچ’ سردبیر برنامه های خبری رادیو و تلویزیون شدند.
اعلام طرح حل و فصل مساله کوزوو نیز از دیگر خواسته های تظاهرکنندگان بود.
شرکت کنندگان در هجدهمین تظاهرات ضددولتی خواستار برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد، آزادی رسانه ها و برکناری مقامات ارشد دولتی شدند.
اولین تظاهرات ضد دولتی علیه رییس جمهوری صربستان در ۸ دسامبر ۲۰۱۸ بخاطر حمله به رهبر چپ صربستان در بلگراد آعاز گردید.
نمایندگان احزاب مخالف پیش تر هشدار داده بودند که اگر شرایط تظاهرکنندگان برای استعفای رئیس جمهوری و برگزاری انتخابات در تمامی سطوح به زودی برآورده نشود، تظاهرات گسترده ای در تاریخ ۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین در بلگراد برگزار خواهند کرد که مخالفان از تمامی شهرهای صربستان در آن شرکت خواهند کرد.
احزاب مخالف دولت و رییس جمهوری صربستان در بیش از چهار ماه گذشته با ادعای نبود آزادی رسانه ای، رفاه و معضلات اقتصادی در این کشور و با هدف برکناری دولت کنونی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، تظاهرات متعددی برپاکرده اند.
مخالفین با این ادعا که رسانه های جمعی در صربستان بطور یکجانبه اقدام می کنند، رییس جمهوری را به دراختیار گرفتن رسانه های خبری متهم کردند. این درحالیست که آلکساندر ووچیچ رییس جمهوری صربستان اتهامات وارد شده به خود را به شدت رد کرده است.
شبک**اروپام**۴۳۶**۱۳۹۲

انتهای پیام /*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید