قیمت خودروهای داخلی و خارجی چند؟

0
31

افزایش بی‌سابقه‌ قیمت خودروهای داخلی پیامدی است که با آغاز موج جدید تحریم‌ها و خروج شرکت‌های خودروسازی از کشور به وقوع پیوست.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام همراه مکانیک، در کنار مباحث مربوط به تحریم‌ها و افزایش نرخ دلار، عرضه محدود و در مواردی عدم عرضه بعضی از خودروها از جانب خودروسازان داخلی نیز باعث افزایش قیمت خودروهای داخلی شده است. در شرایط فعلی، قیمت‌ها کاملاً بی‌ثبات بوده و به صورت غیرمنطقی و بدون توجه به قدرت خرید مردم افزایش می‌یابند؛ بنابراین، آگاهی از قیمت واقعی و یا معامله‌شده خودرو اولین دغدغه‌ای است که خریداران و فروشندگان خودرو با آن روبرو خواهند بود.

قصد داریم در این متن به این سوال پاسخ‌گوییم که چطور می‌توان از قیمت خودروهای داخلی و خارجی و نیز تغییرات آن به صورت لحظه‌ای آگاه شد؟

افزایش قیمت خودرو داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۷

در سال ۹۷ شاهد تغییرات بسیار زیاد در متغیرهای اقتصادی همچون نرخ ارز، سکه، نرخ تعرفه‌های گمرکی و … بودیم. با شروع تحریم‌ها در خردادماه سال ۹۷، بسیاری از خودروسازهای خارجی همچون رنو، پژو، سوزوکی، مزدا و… از بازار ایران کناره‌گیری کردند. عدم عرضه خودروهای خارجی در کنار افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و تعرفه‌های گمرکی باعث شد که قیمت خودروهای خارجی افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کنند.

ازآنجاکه قیمت خودرو داخلی و خارجی از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند، با افزایش قیمت در بازار خودروهای خارجی شاهد افزایش قیمت خودرو داخلی نیز بودیم، اما این بار افزایش قیمت خودروهای داخلی گوی سبقت را از خودروهای خارجی ربود تا جایی که مصرف‌کنندگان داخلی را با پژو ۲۰۷ اتومات ۱۳۰ میلیون تومانی روبه رو کرد.

البته خودروسازهای داخلی نیز در ایجاد شرایط فعلی بی‌تقصیر نبوده و عدم عرضه خودرو از جانب آنان و نیز اتخاذ سیاست‌هایی همچون قیمت‌گذاری ۵ درصد زیر قیمت بازار، عواملی بود که بر شدت افزایش قیمت خودروهای داخلی افزود. عدم عرضه هر کالایی و ایجاد محدودیت در آن، به افزایش تقاضا و به‌تبع آن افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، اتفاقی که در بازار خودرو کشور رخ داد و خودرو را به یک کالای سرمایه‌ای با افزایش قیمت لحظه‌ای و مورد استفاده برای دلالان و تاجران خودرو تبدیل کرد.

چه خودرویی بخریم؟ چند؟ از کجا؟

اگرچه تا چندی پیش، انتخاب‌های متعددی پیش روی خریداران خودرو وجود داشت، اما با شرایط فعلی عدم عرضه و افزایش قیمت خودرو، راه‌حلی جز خرید خودروهای داخلی و یا چینی وجود ندارد.

از طرف دیگر، ایجاد رفتار غیرمنطقی در بازار خودرو، فضایی را ایجاد کرد که قیمت‌ها از منطق خاصی پیروی نکند و فروشنده‌ها هر قیمتی را که ممکن باشد به خریداران پیشنهاد دهند. در این شرایط و با توجه به افزایش لحظه‌ای قیمت خودرو، آگاهی از قیمت خودروهای داخلی و خارجی به دغدغه بسیاری از خریداران و فروشندگان خودرو تبدیل شده است.

برای پاسخ‌گویی به نیاز فوق مجموعه‌های متعددی به ارائه خدمات اطلاعاتی در زمینه قیمت خودرو داخلی و خارجی می‌پردازند. به‌عنوان‌مثال وب‌سایت همراه مکانیک به عنوان مرجع قیمت خودرو دست دوم، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با وارد کردن نام خودروی مورد نظر خود، به جست و جوی انواع مدل‌های آن پرداخته و از قیمت خودروهای داخلی مطلع شوید.

برای آگاهی از قیمت خودروهای داخلی از طریق همراه مکانیک کافی است به آدرس /hamrah-mechanic.com/carprice/dakheli مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های خرید خودرو از کارشناسان همراه مکانیک کمک بگیرید. کارشناسان این مجموعه به شما کمک می‌کنند که با توجه به بودجه‌ی خود و نیز کیفیت خودروهای موجود در بازار بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

انتهای رپرتاژ خبری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید